Aile İçi Şiddet Sık Sorulan Sorular

Aile İçi Şiddet Sık Sorulan Sorular

Aile içi şiddet, toplumun kanayan bir yarasıdır. Sadece fiziksel şiddetin dışında; ekonomik, psikolojik şiddet baskın bir şekilde kendisini belli etmektedir. Aile içi şiddetin bu seviyelere çıkmasının ve boşanma davalarının birçoğunun bu nedenden kaynaklanmasının gerek sosyolojik gerekse ekonomik birçok nedeni bulunmaktadır. Aile içi şiddetin engellenmesi, evli bireylerin bu duruma maruz kalmadan mümkün olduğunca en kısa sürede evliliklerini sona erdirmeleri, dönülmez sonuçlardan kaçınmaları açısından sağlıklı bir adım olacaktır. Burada ele aldığımız aile içi şiddet hakkındaki sık sorulan sorularla, akıllara takılan tüm hususlara açıklık getirmeye çalışacağız.

Kaynanam ve kayınbiraderim beni dövüyor fakat eşim hiçbir şey yapmıyor. Boşanma davası açabilir miyim?

Aile içi şiddetin bir boşanma sebebi olduğu gibi, diğer aile fertleri tarafından uygulanan şiddet ve eşin buna kasıtlı olarak müdahale etmemesi de bir boşanma sebebi olmaktadır.

Eşim, anneme ve babama şiddet uyguladı. Boşanma davası açabilir miyim?

Eğer eş, diğer eşin aile fertlerine karşı şiddet uygularsa bu durum artık sağlıklı bir evliliğin devam etmesinin beklenmeyeceği durumlardan olacaktır. Bu sebeple de boşanma davası sebebi olmaktadır.

Eşim, çocukları devamlı dövüyor. Boşanma davası açabilir miyim?

Eşin; sadece diğer eşe karşı değil, çocuklara karşı uyguladığı aile içi şiddet de bir boşanma sebebi olmaktadır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davasının açılması mümkündür. Eğer bir avukattan yardım almayacaksanız, Boşanma Dilekçesi Örneğimizden faydalanabilirsiniz.

Tokat atan eşime boşanma davası açabilir miyim?

Eşin, diğer eşe bir defa dahi olsa şiddet uygulaması fiziksel şiddet olmaktadır. Türk Medeni Kanunu uyarınca fiziksel şiddet, bir boşanma sebebidir. Kanunda yazan koşulların gerçekleşmesi sonucunda evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davasının açılması mümkündür. Boşanma davası açılırken alanında uzman bir Ankara boşanma avukatından destek alınması, yaşanması olası hak kayıplarını bertaraf etmek için gereklilik arz etmektedir.

Şiddet görüyorum hangi sebeple boşanma davası açabilirim?

Uygulanan şiddetin boyutu; işkence, eziyet, acı çektirme gibi aşırı düzeyde ise, pek kötü davranış sebebiyle boşanma davasının açılması mümkündür. Ancak daha hafif nitelikte olan aile içi şiddet nedeniyle açılacak boşanma davaları, evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayandırılarak açılacaktır.

Tedbir kararları süresi ne kadar?

Verilecek ilk tedbir kararı en fazla 6 ayı kapsayacak şekilde verilir. Ancak somut olayın durumuna göre kendiliğinden ya da yapılacak başvuru ile tedbir kararı uzayabilecektir.

Öldürmekle tehdit eden eşe karşı boşanma davası açılır mı?

Ölüm tehdidi, bir aile içi duygusal aile içi şiddet örneğidir. Bu sebeple boşanma davasının konusu olacaktır. Belirtmek gerekir ki böyle bir durumda, en yakın karakola giderek gerekli şikayetlerde bulunduktan sonra aynı zamanda koruma talebinde de bulunulması kişinin lehine olacaktır.

Rahatsız eden eski sevgiliye karşı tedbir kararı alınabilir mi?

6284 sayılı kanun uyarınca uygulanacak tedbirlerde, evlilik şartı vardır. Ancak şiddetin ve tacizin her türlüsüne karşı karakola şikayette bulunarak gerekli adli işlemleri başlatabilirsiniz. Bu kapsamda Aile Mahkemesine başvurmak sureti ile tacizde bulunan kişinin iş yeri ve konuta yaklaşmamasına yönelik tedbir alınması mümkündür.

Şiddet gören kadın karakola giderse eşin haberi olur mu?

Aile içi şiddet gören eşin; bu durumu adli mercilere taşıması sonrasında hakkında şikayet olan eş, bundan haberdar olacaktır. Ancak hayati bir tehlike söz konusu ise kolluğa bunu bildirmek kaydı ile gereken tüm önlemlerin alınması konusunda gerekenleri adli mercilerce yapılacaktır.

Şiddet uygulayan eşe karşı ne yapılır?

Aile içi şiddet bittikten sonra derhal en yakın karakola giderek şikayette bulunulması gerekmektedir. İlgili kanunlar gereğince kolluk, gereken tüm işlemleri eksiksiz yapmakla yükümlüdür. Karakola yapılan şikayet sonrası polis koruması eşliğinde hastaneden darp raporu alınacaktır. Daha sonrasında ise verilecek ifade doğrultusunda gerekli tutanaklar tutularak adli süreç işlemeye başlayacaktır.

Eşim, patronumla konuşarak işten çıkarılmama sebep oldu. Bu boşanma davası açmak için bir sebep mi?

Bilerek ve isteyerek eşlerden birisinin, diğerinin aktif çalıştığı işten ayrılmasına sebep olması bir ekonomik aile içi şiddet örneğidir. Şiddet konusunda diğer örneklerde olduğu gibi burada da evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayanarak boşanma davası açmak mümkündür.

Şiddet gördüğüm ancak affettiğim eşimden boşanabilir miyim?

Türk Medeni Kanunu’nda düzenlenen hususlar uyarınca aile içi şiddet, boşanma davası açılması için yeterli bir sebeptir. Ancak bu fiili işleyen eşi affeden eşin artık boşanma davası açma hakkı kalmayacaktır. Özetle affeden eşin, şiddete dayanarak boşanma davası açması mümkün değildir. Ancak başka sebeplere dayanarak ya da anlaşmalı boşanma protokolü çerçevesinde boşanmak mümkündür.

Eşim, benimle ilgilenmiyor. Bu sebeple ondan boşanabilir miyim?

Eşlerin aileleri ile ilgili olması, normal olarak beklenebilir bir şey olmakla birlikte evliliğin gereklilikleri arasındadır. Evlilik içerisinde ilgilisizlik bir duygusal aile içi şiddet örneğidir. Duygusal şiddet bir boşanma sebebidir. Eşinizin ailesiyle ilgilenmesi evlilik birliğinin gereğidir. Eşinizin ilgisizliği duygusal şiddettir ve boşanma sebebidir. Eğer bu ilgisizliğin sebebi bir aldatmaya dayanıyorsa da zina nedeniyle boşanma davası açabilirsiniz. Eğer bu durum mevcut değilse; evlilik birliğinin temelinden sarsılması, ilgisizlik nedeniyle açılacak boşanma davasının dayanağını oluşturmaktadır.

Aşırı kıskanç eşten, bu sebeple boşanılır mı?

Aşırı kıskançlık nedeniyle hayatınızın kısıtlanması, eşiniz tarafından uğradığınız duygusal şiddete örnek teşkil etmektedir. Bu durumda, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasını ileri sürerek boşanma davası açmak mümkündür.

Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasının sebepleri nelerdir?

Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasının sebepleri nelerdir?
-Duygusal aile içi şiddet
-Ekonomik aile içi şiddet
-Görsel aile içi şiddet
-Cinsel aile içi şiddet
-Sosyal aile içi şiddet
-Fiziksel aile içi şiddet

Konu Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek İçin Hukuki Danışmanlık Sitesini Ziyaret Edebilirsiniz.
Aile İçi Şiddet Sık Sorulan Sorular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön