Aldatma Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aldatma Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aldatma, eşlerden birisinin diğerine yaptığı sadakatsizlik sonucu evlilik birliğinin sarsılmasına sebebiyet vermesi olarak tanımlanabilir. Türk hukuk sisteminde aldatma yani zina, eskiden bir suç olarak kabul edilmekteyken şuan yalnızca evlilik birliğinin dağılmasında mutlak boşanma sebebi sayılmaktadır. Aldatma nedeniyle açılan boşanma davalarında mal paylaşımı kısmında genellikle aldatan eşe, yasal mal paylaşılması uyarınca verilmesi gereken malların yarısının verilmediği görülmektedir. Bu ve benzeri durumlar aldatma nedeniyle boşanma davalarında karşımıza çıkmaktadır. Aşağıda yer verdiğimiz sık sorulan sorular ile merak edilen bütün hususlara değinmeye çalışacağız.

Boşanma davasında eşimin bilgisayarının incelenmesini talep edebilir miyim?

Özel hayatın gizliliği sebebiyle bir kişinin kişisel eşyaları, izni olmadan ve TCK’da belirtilen şüpheler bulunmadan aranamaz ve incelenemez. Bu sebeple ilgili talep, mahkeme tarafından reddedilecektir.

Eşim sosyal medyada yabancı kişilerle iletişim kuruyor. Bu durum, aldatma nedeniyle boşanma davası açmaya yeterli midir?

Hukuka ve ahlaka uygun her türlü delil, açılacak bir boşanma davasında kullanılabilir. Sosyal medyada kurulan bu ilişkilerin bir çıktısı dilekçe ile beraber mahkemeye sunularak delil olarak sayılması sağlanabilecektir.

Eşim beni aldatıyor ama ekonomik olarak ona bağımlıyım. Ne Yapmalıyım?

Mecbur kalındığı için aynı evde yaşamak ya da ekonomik özgürlüğe sahip olmadığı için bir eşin, aldatılmayı sineye çekmesi affetme sayılmayacaktır. Yine de boşanma davası açılabilecektir. Bu durum aile içi şiddette de sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Eşimin beni aldattığını öğrendim ve onu affettim. Sonradan pişman oldum ve boşanma davası açmak istiyorum. Boşanma davası açabilir miyim?

Aldatılan ve bunu affeden eşin, zina sebebiyle dava açma hakkı düşer. Bu sebeple açılan boşanma davaları ise mahkeme tarafından reddedilecektir. Ancak evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davası açılabilir.

Eşime zina sebebiyle dava açacağım davada, duruşmada söylenecek sözlerin duyulmasını istemiyorum ne yapmalıyım?

Boşanma davasında talep doğrultusunda hakim, gizlilik kararı verebilmektedir. Eğer kendisine ulaşan talep yeterli ise hakim gizlilik kararı verecektir. Aynı zamanda anlaşmalı boşanma protokolü ile açılacak bir davada da bu talep protokolde düzenlenebilir.

Eşin aldattığı kişiye dava açabilir miyim?

Aldatılan eşin kişilik hakları zedelenmiştir. Bu sebeple de kişilik hakkı zedelenen eş, diğer eşe ve eşin zina yaptığı kişiye karşı tazminat davası açabilir. Ancak eşin zina yaptığı kişinin, evli birisi ile bunu yaptığını bilmesi gerekmektedir. Aksi halde tazminat davası açılamaz.

Aldatmanın sonucunda ceza davası açılır mı?

Türk ceza hukuku kapsamında zina yani bir eşin diğerini başkasıyla cinsel ilişkiye girerek aldatması, artık suç olarak kabul edilmemektedir. Bu sebeple de adli yargı konusu değildir.

Aldatma nedeniyle açılan boşanma davasında tazminat istenebilir mi?

Aldatma, evlilik birliğinin en önemli hususu olan sadakat borcuna aykırılık teşkil etmektedir. Bunun beraberinde de aldatılan kişiyi aşağılayıcı bir durum meydana getirmektedir. Kişilik haklarının aşağılanması neticesinde de tazminat hakkı doğacaktır. Bu sebeple tazminat davası açılabilecektir. Tazminat konusunda hak kayıpları yaşamamak için alanında uzman bir Ankara boşanma avukatından destek almanızı tavsiye ederiz.

Eşcinsel ilişki, zina nedeniyle boşanma davasının konusu olur mu?

Eşcinsel birliktelikler, ilgili kanun uyarınca zina kapsamında değerlendirilmemektedir. Fakat bu durumda haysiyetsiz yaşam sürmek ve evlilik birliğinin temelden sarsılması gerekçe gösterilerek boşanma davası açılabilir. Dava için ise ihtiyacınız olan en doğru avukatı bulmak için boşanma avukatı nasıl bulunur yazımızı okuyabilirsiniz.

Boşanma davasında davalı eşin, telefon görüşmeleri ve mesaj kayıtları çıkartılabilir mi?

Kişiler arasında geçen telefon görüşmeleri ve mesajlar, kişisel verilerin gizliliği nedeniyle hiçbir kurum ve kuruluş tarafından kayıt altına alınmamaktadır. Bu sebeple aldatma iddiası ile açılan boşanma davasında yalnızca, konuşma ve mesajların tarih ve saatlerine ilişkin bilgiler istenebilmektedir.

Boşanma davası devam ederken eşlerden birisinin, başka bir ilişki kurması zina sayılır mı?

Sadakat yükümlülüğü, devam eden bir evlilik içerisinde eşlerin yerine getirmesi gereken bir yükümlülüktür. Bunun kaynağı ise TMK’dır. Yine kanun uyarınca sadakat yükümlülüğü, boşanma süresince de devam eder. Boşanma davası, temyiz dahil kesinleşinceye kadar eşler diğerine karşı sadık olmak zorundadır. Eğer boşanma davası devam ederken eşlerden birisi başka bir kişi ile ilişki kuracak olursa bu durum aldatma sayılacaktır.

Zina hangi delil ile ispat edilir?

Kanun uyarınca aldatmanın ispatı, Türk Hukuk sisteminin izin verdiği her türlü delil ile ispat edilebilir. Örnekle açıklayacak olursak; otel giriş kayıtları, fotoğraflar, tanık vd. Ancak istisna olarak yemin ve ikrar, aldatmada ispat aracı olarak kullanılamaz.

Başkalarıyla flört eden eşe karşı zina sebebine dayanarak boşanma davası açılabilir mi?

Zina, yapısı itibari ile bir cinsel birleşmedir. Bunu ileri sürerken de cinsel ilişkinin varlığının bulunması gerekmektedir. Herhangi bir cinsel temas bulunmayan, sadece aşıkane davranışlar aldatma olarak sayılmayacaktır. Ve bu sebeple de boşanma davasının açılması açısından yeterlilik arz etmeyecektir. Fakat bu türden davranışlar, zinanın gerçekleştiğine dair bir karine oluşturabilir. Bu karine uyarınca eşlerden birisi, herhangi bir somut sebep bulunmazken karşı cinsten birisi ile yalnız kalırsa, tenhada görülürse, gereğinden fazla samimi pozlar çekilirse, sık sık telefon görüşmeleri yaparsa, aldatma gerçekleşmiş kabul edilecektir.

Boşanma davası açmak için aldatılmak yeterli midir? Zina ispatlanamaz ise boşanma davası düşer mi?

Aldatma, evliliğe yapılan en büyük hakarettir. Aldatma sonucunda, evliliğin devam etmesi kişilerden beklenemez duruma gelmektedir. Bu nedenledir ki kanun uyarınca mutlak boşanma sebebi olarak düzenlenmiştir. Aldatıldığını öne süren eş, bu durumu hukuk kuralları çerçevesinde her türden kanıt ile ortaya sürebilir. Aynı zamanda açılacak boşanma davasını; aldatmanın yanında evlilik birliğinin temelden sarsılmasına dayandırmak, davacının lehine olacaktır. Boşanma davasını açarken bir avukattan destek alma taraftarı değilseniz, boşanma dilekçesi örneğimizi, gereken hususlar çerçevesinde doldurarak boşanma davasını açabilirsiniz.

Nişanlıyken zina yaptığı öğrenilen eşe karşı boşanma davası açılır mı?

Aldatma sebebiyle boşanmak için zinanın, evlilik birliğinin devamı sırasında vuku bulması gerekmektedir. Bu sebepten ötürü nişanlıyken eşin zina yapması ve bunun evlilik sırasın öğrenilmesi, aldatmaya dayanarak boşanma davası açmaya yeterli değildir. Fakat kanunda belirtilen şartlar uygunsa evliliğin iptali davası açılabilecektir.

Konu İle İlgili Daha Fazla Dökümana Ulaşmak İçin Hukuki Danışmanlık Sitesini Ziyaret Edin
Aldatma Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön